Најчесто поставувани прашања

Најчесто поставувани прашања

НАЈЧЕСТО ПОСТАВУВАНИ ПРАШАЊА

 

Што е центарот на градот?

Што е центарот на градот?

КБР е краток за Cannabidiol, таа е една од најпознатите природно-случуваат компонента на канабиноиди во фабриката на канабис. За разлика од уште еден познат молекула, тетрахидроканабинол (ТХЦ), КБР е комплетно не-психоактивни и никогаш не прави да се чувствувате "висок". Иако центарот на градот е само еден од над 60 канабиноиди најде во фабриката за канабис, многу научни истражувања покажале дека CBD поседува најголема терапевтски потенцијал на сите канабиноиди.

CBD може да се изведе од коноп и марихуана. Сите наши КБР се добиени од природни, растителна основа коноп, која е легална во сите 50 држави. КБР потекнува од коноп е богата со медицински и терапевтски предности, и природно ниска во ТХЦ.

 

Што е КБР статутот?

http://www.cannapresso.com/faqs

Законитоста или незаконитоста на КБР е првенствено врз основа на својот извор. Ова е чудно, за сигурен. Но, тоа е ненамерна последица на случај и статутарни закон со кој се создаде околу коноп. Особено, коноп од странство, кој е правен за многу години, има поинаков "правни генеалогија" од домашни коноп, кој има само легално да му се посветам во САД од 2014 година.

Во земјата извори КБР: Ако КБР е извлечена од фабриката "марихуана" (на пример, повеќе од 0,3% ТХЦ), тогаш тоа е федерално нелегално. Ако тоа е извлечена од фабриката "индустриски коноп", согласно со законите на државата коноп кои се во согласност со Фарм Бил 2014 година, тогаш тоа е легален во рамките на таа држава. Врз основа на член 763 од законот за 2015 Омнибус Трошење не федералните фондови може да се користи да се меша со коноп (или производи), толку долго како што се одгледува во коноп-правната држава. Оваа одредба експлицитно се протега на немешање во државите кои не се донесени закони коноп. (Ова прашање финансирање е во основа ист проблем кој се обрати во контекст на MMJ во случај на 9-ти Ciruit McIntosh.) Значи, од практична гледна точка државно-правни коноп производи се Федерално правни текот на САД. Сепак, од сметката на трошењето Омнибус се однесува само на финансирање, тоа не предизвика надмоќ клаузула (клаузулата во Уставот кој вели дека Федералниот закон фанфари државен закон); Затоа, државите во кои коноп и нејзините производи остануваат незаконски и кои не користат федералните фондови (до степен до кој, всушност, постојат таквите држави) можат да ги остварат своите закони за борба против канабисот да се забрани продажбата на КБР или употреба.

Странски извори КБР: Ако центарот на градот потекнува од фабриката "индустриски коноп" од странство, и тоа што содржи помалку од 0,3% ТХЦ, тоа е федерално легална во сите 50 држави во согласност со коноп Инд. случаи. Исто така, клаузулата за надмоќ е вмешан во однос на странските извори коноп бидејќи законите произлегуваат од Сојузна случаи одлучувањето суштинските прашања на законот, а не преку обезбедување на финансиски средства, ги прави тие КБР производи правни според државниот закон, исто така. Ова се главните правни метод со кој КБР трговци се во можност да го продаде КБР на национално ниво. (На квалитетот на странски извори центарот на градот може да биде потешко да се утврдат, за сигурни, но тоа е сосема различно прашање од правниот статус.)

ФДУ "обковеш": Конечно, на ФДУ неодамна излезе и најави дека јастиви производи во кои е додаден КБР прекршуваат Законот за храна, лекови и козметика. Ова не се однесува на производите направени од КБР богата коноп нафта, само оние прехранбени производи на кои КБР изолира е додадена. Како што веројатно знаете, на ФДУ, исто така, тврди дека центарот на градот не може да се продаваат како додаток во исхраната.

 

Која е разликата помеѓу коноп и марихуана?

 

1. Растенијата разликата

Иако и двете растенија се дел од ист вид, коноп и марихуана има некои значајни разлики.

1) a.Hemp расте до 15 стапки висок и има долг масивни стебленца, тоа е удобно тесно спакувани заедно.

    b.Hemp се одгледува во повеќе од 30 различни земји.

    C. Коноп може да се одгледува во широк спектар на области, и расте најдобрите на области кои произведуваат високи приноси на пченка.

2). Марихуаната ретко надминува 5 нозете висина и расте нанадвор со повеќе листови и пупки, секој растенија треба простор да расте.

     b.Marijuana останува нелегални во повеќето.

     c.Marijuana мора да се одгледува во генерално топли и влажни средини за да се добие саканата количина и квалитет на THC содржат пупки.

 

 2. Хемиски соединенија

Во двата марихуана и коноп, два типа на канабиноиди издвоите: тетрахидроканабинол (ТХЦ) и Cannabidiol (CBD)

1) Коноп има едвај било THC во сите, со просечна содржина помеѓу 0,05-1%. Коноп содржи повеќе КБР од просекот на растенијата канабис.

2) Цвеќе на една просечна марихуана растение содржи THC ниво на 10-14%.

 

 3. Што содржи секоја масло?

1) коноп масло содржи <0,3% ТХЦ, 18-27% КБР.

2) марихуана масло содржи 50-60% ТХЦ, 10-15% КБР.

 

4. Употреба на секое масло

1) коноп, со висок КБР, ниска содржина на ТХЦ, обично се користи за одмор, навлажнувачки, утешителен, смирувачки.

2) на марихуана, со висок THC, ниска содржина на центарот на градот, обично се користи за рекреација и психоактивни.

 

 

Центарот на градот наспроти THC

КБР, кратки за cannabidiol, е не-психоактивни хемиски состојки во марихуаната, одговорен за многу cannabises на медицински бенефиции. Од друга страна, THC, кратки за тетрахидроканабинол, психоактивни соединение со марихуана, што ја предизвикува "висока", поврзани со прашања од канабис, тие се две сосема одделни канабиноиди, кои се класа на хемиски соединенија.

 

1) висок

THC е веројатно најдобро позната по тоа што е психоактивна состојка во марихуаната. Центарот на градот, сепак, е не-психоактивни. Со други зборови, центарот на градот не може да ви се високи. Додека разочарувачки за корисниците рекреативни, оваа уникатна карактеристика на КБР е она што го прави толку привлечен како лек.

Лекарите обично преферираат третмани со минимални несакани ефекти, што е главна пречка за прифаќање на медицинска марихуана. Исто така, КБР се користи за лекување на децата со разни заболувања.

2) анксиозност

THC е познато да предизвика некои луѓе да се чувствуваат вознемирени или параноична. Но КБР се верува дека има спротивен ефект. Всушност, студиите покажуваат дека CBD работи за да се спротивстави на вознемиреност предизвикана од внесување на ТХЦ. Голем број на студии, исто така, укажуваат на тоа дека центарот на градот може да се намали анксиозност кога се администрира на своја сопствена.

3) антипсихотици

Покрај тоа што е не-психоактивни, центарот на градот се чини дека антипсихотични својства. Истражувачите веруваат дека центарот на градот може да се проектира корисници на марихуана од добивање премногу висок, со намалување на психоза-како ефекти на THC. Сепак, регулирање на ум-менување активност на THC не е за сите кои КБР е добро за. На свој, КБР се тестира како антипсихотични лекови за лица со шизофренија.

4) Спиј

Еден од најчестите начини на употреба на марихуаната е како помошно средство за спиење. THC се верува дека е одговорен за поголемиот дел од спиење-поттикнување ефекти на марихуаната е. Од друга страна, истражувањата покажуваат КБР делува за да се промовира будност, со што центарот на градот лош избор како медицина на спиењето. Спротивни ефекти на КБР и THC на спиење може да се објасни зошто некои видови на канабис причина да се чувствуваат поспани, а другите се познати да се зголеми енергијата.

5) Правен статус

Додека повеќето земји имаат строги закони околните марихуана и THC, правниот статус на КБР е помалку јасна. Во САД, КБР е технички нелегална, бидејќи тоа е класифициран како Распоред јас дрога под федералниот закон. Фармацевтска форма на центарот на градот, наречен Epidiolex, беше само неодамна ослободен од FDA да се тестира со деца со тешка епилепсија.

Од друга страна, пак, центарот на градот се наоѓа во коноп, кој може да биде легално увезени и продадени во САД Некои компании се преземат предноста на оваа дупка од увоз на високо-CBD коноп извадоци од други земји каде што се произведува коноп.

 

 

Дали има разлика помеѓу коноп CBD CBD и марихуана?

 "КБР е КБР-Тоа не е важно од каде доаѓа." 

Да, тоа е важно. Цвет блузи и листови од некои индустриски коноп видови може да биде остварлива извор на КБР (без оглед на правните прашања), но коноп никој случај не е оптимално извор на cannabidiol. Индустриски коноп обично содржи многу помалку cannabidiol од КБР богата со канабис. Огромни суми на индустриски коноп се бара да екстракт мала количина на центарот на градот, а со тоа зголемување на ризикот од токсични загадувачи поради коноп е "био-акумулатор" кој се базира на тешки метали од почвата. Еден молекул КБР синтетизира во лабораторија или извлечена и рафинирани од индустриски коноп нема критична медицински терпени и средните канабиноиди најде во видови на канабис. Овие соединенија комуницирате со CBD и THC да ги подобрат своите терапевтска корист.

 

Зошто КБР е легален?

http://www.cannapresso.com/faqs

Според до 2014 Фарм Бил потпишан од страна на претседателот Барак Обама, Дел 7606 на Фарм Бил 2014 овластен растот и одгледување на индустриски коноп, од кои КБР наводно потекнува.

За законитоста на КБР (cannabidiol), најголемата разлика е на ниво THC. Додека марихуана растенија содржат високи нивоа на THC, коноп содржи многу малку на психоактивни хемиски, не содржи повеќе од 0,3% ТХЦ. Оваа единствена разлика е во тоа што повеќето се потпираат на да се направи разлика коноп од марихуана.

 

Законот за индустриски коноп земјоделство на 2013 година - измени на контролирани супстанци Законот за да се исклучи индустриски коноп од дефиницијата на "марихуана". Дефинира "индустриски коноп" со значење на растенијата Cannabis sativa L., и било кој дел на овој тип електрани, без разлика дали расте или не, со делта-тетрахидроканабинол девет концентрација на не повеќе од 0,3 отсто на база на сува тежина. Смета Cannabis sativa L. да ја исполнат таа граница концентрација ако човек расте или процеси за потребите за изработка на индустриски коноп во согласност со законот.

 

ДЕА: "нов код Лекот (7350), основана во [Правилник] не вклучува материјали или производи кои се исклучени од дефиницијата на марихуана утврдени во контролирани супстанци Законот (АДС). Новиот лек код вклучува само оние екстракти кои спаѓаат во дефиницијата на АДС марихуана. Ако еден производ се состои само од делови на растението канабис исклучени од дефиницијата на АДС марихуана, како производ не ќе бидат вклучени во новиот код на дрога (7350) или во кодот на лек за марихуана (7360) "

 

Кои се придобивките од центарот на градот?

CBD (cannabidiol) нуди полн спектар на здравствени придобивки се најде во медицински канабис, но без несакани ефекти на THC. Во клинички поставувања КБР се покажа за да помогне во лекувањето на рак, олеснување на грчеви, воспаление, анксиозност, гадење, стресот, го намалува крвниот притисок, главоболка и многу други здравствени проблеми. Некои извештаи сугерираат дека високи концентрации на КБР, всушност може да ги подобри ефекти на THC. Иако не можеме да се направи барања како на ефектите од центарот на градот, Cannabidiol масло или масло од коноп КБР, ние се залага и да препорача потрага независно за придобивките од центарот на градот.

 

 

Јас ќе добие "висока" од центарот на градот?

Што е центарот на градот?

 

Не сите наши Коноп екстракт производи се направени од индустриски коноп, кој има само траги од ТХЦ, па нема психоактивни ефект од преземање на нашите производи. Тоа е THC тоа е психоактивни компонента на канабис.

 

 

Кои се придобивките од користењето на коноп?

http://www.cannapresso.com/faqs

 

Коноп содржи одлични nutitional вредност, обезбедување на основните хранливи компоненти наречени есенцијални масни киселини кои човечкото тело не произведува природно, и мора да се консумира од страна на исхрана. Понатаму, новите научни истражувања поддржува потрошувачката на КБР од коноп нафта за општа благосостојба и ви држи здрави, но не да ви "висок". Не само што е коноп обновливи и брзо растечки, речиси секој дел од растение е useable - за храна, влакна, градежни материјали и гориво, со околу 25.000 намени. Коноп sequesters CO2 и не треба хербициди да напредува. Таа, исто така остава на почвата во подобра состојба отколку пред тоа беше поставена.

 

Колку време е потребно за да се работи? Дали тоа се денови?

Кога земајќи доволно, потребно е генерално само околу 20-30 минути за да стане ефективни. Повеќето луѓе, кога прв на почетокот, не знам што да очекувате и често се превидуваат дека тоа е почетокот да им помогне на нивната состојба. Бидејќи не постои "висока" да го пријавите, повеќето луѓе не знаат дека тоа е ништо. Само по некое време тие да сфатат дека секоја болка што може да имаат повеќе не постои или не е толку интензивна. На "чувство" е толку суптилна дека обично, сето она што е во состојба да се идентификува е суптилна смирувачки. По неколку намени, многу луѓе се изјасниле дека тие сега се забележи дека "преземањето на работ" надвор минути по администрирање. Но, за повеќето новодојденците, тие очекуваат огромна промена и тоа е само не ми се допаѓа тоа, освен ако тоа е да се користи за управување со болка. Нежна ослободување на болката е обично прилично забележливо кога преземањето на овие производи во соодветни количини.

 

При користење на Vape нафта, како да знам колку КБР јас сум добивање на?

 За жал, не постои лесен начин да се одговори на ова прашање, бидејќи тоа навистина зависи од тоа колку долго на влечење ќе се земе и колку долго ќе се одржи едни со влечење пред издишувањето.

Како повеќето луѓе одат во врска со тоа е по тоа што еден кертриџ посветени на својата Vape коноп нафта. Тие се инсталира кертриџ на нивниот vape пенкало и го користат периодично во текот на денот. Од знаејќи концентрацијата на центарот на градот во vape масло тие се користат, тие може да се пресмета колку КБР е во кертриџот, кога тие го пополнат. На пример, нашата vape масло има 25 mg на КБР по 1.5mL на vape масло. 1.5mL е заедничка вредност за пополнување на кертриџ (но не и единствен износ ..... така прилагоди според кертриџ се користи). Значи, кога за користење на нашата 100мг 10ml vape масло, ако некој сака 20mg на центарот на градот, тие ќе vape целосна 2ml кертриџ секој пат кога ќе го користат. Но, повторно, во зависност од тоа колку долго ќе се одржи на влечење во исто така ќе влијае колку КБР, всушност, се впушта во телото на едно лице.

 

Нашите 100мг 1oml шише: На Vape нафта има 10 mg на КБР по 1 ml од vape масло. Така, на пример, ако сакате 10mg на центарот на градот, а потоа ќе се 1ml.

Нашите 300mg 1oml шише: На Vape нафта има 30mg на КБР по 1 ml од vape масло. Така, на пример, ако сакате 10mg на центарот на градот, а потоа ќе се 1 / 3ml.

Нашите 500mg 1oml шише: На Vape нафта има 50mg на КБР по 1 ml од vape масло. Така, на пример, ако сакате 10mg на центарот на градот, а потоа ќе се 0.2ml.

Нашите 1000mg 1oml шише: На Vape нафта има 100 мг од центарот на градот на 1 мл vape масло. Така, на пример, ако сакате 10mg на центарот на градот, а потоа ќе се 0.1ml.

 

Нашите 15ml шише 100mg: На Vape нафта има 20 / 3mg на КБР по 1 ml од vape масло. Така, на пример, ако сакате 10mg на центарот на градот, а потоа ќе се 1.5mL.

Нашите 15ml шише 300mg: На Vape нафта има 20 mg на КБР по 1 ml од vape масло. Така, на пример, ако сакате 10mg на центарот на градот, а потоа ќе се земе 0,5 ml.

Нашите 15ml шише 500mg: На Vape нафта има 100 / 3mg на КБР по 1 ml од vape масло. Така, на пример, ако сакате 10mg на центарот на градот, а потоа ќе се 0.3ml.

Нашите 1000mg 15ml шише: На Vape нафта има 200 / 3mg на КБР по 1 ml од vape масло. Така, на пример, ако сакате 10mg на центарот на градот, а потоа ќе се 0.15ml.

 

Нашите 100мг 3oml шише: На Vape нафта има 10 / 3mg на КБР по 1 ml од vape масло. Така, на пример, ако сакате 10mg на центарот на градот, а потоа ќе се 3ml.

Нашите 300mg 3oml шише: На Vape нафта има 10 mg на КБР по 1 ml од vape масло. Така, на пример, ако сакате 10mg на центарот на градот, а потоа ќе се 1ml.

Нашите 500mg 3oml шише: На Vape нафта има 50 / 3mg на КБР по 1 ml од vape масло. Така, на пример, ако сакате 10mg на центарот на градот, а потоа ќе се 0.6ml.

Нашите 1000mg 3oml шише: На Vape нафта има 100 / 3mg на КБР по 1 ml од vape масло. Така, на пример, ако сакате 10mg на центарот на градот, а потоа ќе се 0.3ml.

 

Што е Mesh V +?

Mesh V + (краток за Mesh Пареа Плус) е во очекување на патент технологија на CANNAPRESSO, ние креативно користат мрежа инхалатор да дишам центарот на градот, на кој начин КБР Природни биорасположивост може совршено да се конзервира, под вибрации високофреквентни на микро мрежа инхалатор, за производство на 2,5 μm- 3.5 цт честички со дијаметар директно на пулмонална мукозна крвните садови, пулмонална артерија апсорпција значително ја подобрува стапка на апсорпција КБР. 

 

Дали е легално каде живеам? Дали треба рецепт? Дали ми е потребен медицинска марихуана картичка? Јас сум го видел во локалните вести дека нашата држава не се легализира КБР нафта. Како тоа може да биде правно тука?

Остатокот увери, производите што ги продаваат се легални во сите 50 држави и околу 40 земји во светот. Таа не бара било кој рецепт ниту медицински картон во САД. Ако се наоѓате во некоја друга земја, проверете ги вашите локални закони. Многу држави почнаа легализирање на КБР масло од марихуана; а некои држави го гласаа против. Додека КБР е центарот на градот и тоа не е важно дали тоа доаѓа од марихуаната или коноп за таа да биде ефективна, бидејќи марихуаната има правни прашања, КБР масло од марихуана може или не може да биде легално во вашата држава. Но, КБР масло од коноп е легална во сите 50 држави, без оглед на законите на вашата држава е на марихуана и марихуана КБР нафта.

 

Јас ќе помине на дрога тест по користењето на овие производи?

Ние го имаат напишано цела статија на нашиот блог страница за ова. Ве молиме кликнете на следниов наслов да се види:   ДАЛИ НЕКОЈ КБР ПРИЧИНА ДА СЕ ПОЗИТИВНИ НА ДРОГА екран?

 

Зошто е толку скап?

Одговорот на ова прашање лежи во фактот дека постојат многу чекори и многу растителни материјали кои се потребни за производство на крајниот производ. Прво, прилично значителен износ на коноп е да се одгледува, која трае неколку месеци, за да се произведе доволно семе и рачката за да се произведе многу мала количина на екстракт од коноп. Потоа, екстракт мора да биде тестиран за да се обезбеди својата соединение сочинуваат и нејзината чистота. тогаш екстракт се формулирани во различните форми на производи, како што КБР нафтата паѓа или електронски цигари и нафта и се продаваат на трговците на мало. Секое лице кое е на патот треба да заработи за фер профит за нивните напори. До кога ќе се вклучени 4 или 5 лица, нивото на цената секако се зголемува на она што го гледате на пазарот денес.  

 

 

Сакаат да работат со САД?


КОНТАКТИРАЈТЕ НЕ


WhatsApp Online Chat !